x

2016 TEOG e-Kılavuzu Yayımlandı.

2016 TEOG 1. ve 2. Dönem Sınavları Hangi Tarihlerde Yapılacak ?

 

Birinci dönem ortak sınavlar 23 ve 24 Kasım 2016'da, mazeret sınavları 17-18 Aralık 2016'da yapılacak. İkinci dönem ortak sınavları ise 26 ve 27 Nisan 2017'de mazeret sınavları da 20 ve 21 Mayıs 2017'de gerçekleştirilecek.
 

 

Artık "Fen Bilimleri"


Geçen yıllarda, ders adları tablosunda yer alan fen ve teknoloji dersinin adı "fen bilimleri" olarak değiştirildi. Öğrenciler birinci gün oturumda, Türkçe, Matematik, Din kültürü ve ahlak bilgisi, ikinci gün Fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil dersleri yazılılarına girecek.
 
Ortak sınavlar, saat 09.00, 10.10, 11.20'de başlayacak ve aynı anda yapılacak.Öğrencilere her yazılıda 20 soru için 40 dakika cevaplama süresi verilecek. Değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört çeşit kitapçık verilecek.
 
Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi  okullarında, önceden belirlenen sınıflarda sınava alınacaklar.
 

Öğrenciler çanta getiremeyecek
 


Öğrenciler, kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya  engellilere ait cihazlar hariç sınava, çanta, cep telefonu, saat, kablosuz  iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve  benzeri eşyalar ile her türlü elektronik veya mekanik cihazlarla sınava  alınmayacaklar. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav  kurallarının ihlali gerekçesiyle sınav salonundaki görevlilerce hazırlanan  tutanakla geçersiz sayılacak.


  
FETÖ/PDY ile irtibatlı okullara sıkı denetim

 
Bakanlığın yeni kılavuzunda, yurtdışındaki FETÖ/PDY ile irtibatlı  okullara ilişkin sıkı denetim getirildi.Buna göre, yurtdışında öğrenimlerine devam eden  ve ortak sınavlara  katılmak isteyen 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin, MEB'e veya bulundukları  ülkenin eğitim bakanlığına bağlı bir okulda eğitim aldıklarına dair denklik  başvurularını büyükelçilikler üzerinden yaptırmaları gerekecek. Bu kapsamda,  MEB'e veya bulundukları ülkenin eğitim bakanlığına bağlı olmayan okullara denklik verilmeyecek.

 
Kılavuzda, bu konuya ilişkin madde, şöyle yer aldı:
 
"Yurtdışında öğrenimlerini sürdüren öğrenciler ortak sınavlara  girebilecekler. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim  gören öğrenciler, 5 Mart 2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan  “MEB Denklik Yönetmeliği" dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra  başvurularını Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilikleri/başkonsoloslukları üzerinden  yapacaklar." Sınavda tedbir alınması gereken öğrencilerden istenen raporlara, Özel  Eğitim ve Rehberlik hizmetleri Genel Müdürlüğünün önerisi üzerine kaynaştırma  yoluyla eğitime yönlendirildiklerine dair "özel eğitim değerlendirme kurulu  raporu" da eklendi.
 
Sınav tedbiri hizmeti alınmış ancak, Özürlü/Engelli Sağlık Kurulu  Raporu'nu ve kaynaştırma yoluyla eğitime yönlendirildiklerine dair "özel eğitim  değerlendirme kurulu raporu"nu birinci dönem için 19 Ekim 2016, ikinci dönem için  10 Mart 2017 tarihlerine kadar beyan etmeyen öğrenciler için ortaöğretim  kurumlarına yerleştirme ve nakil işlemlerinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci kapsamında işlem yapılmayacak.
 
8’inci sınıf öğrencileri 2017 yılı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına (PYBS) ayrıca girmeyecekler. Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından  yararlanmak isteyen 8’inci sınıf öğrencilerinin başvuruları, 2016 yılı PYBS  kılavuzunda belirtilen tarihlerde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlükleri  tarafından e-Okul Sistemi üzerinden yapılacak.
 


Sınava itirazlar


 
Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar,  soruların, cevap anahtarlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 gün  içinde ÖDSGM resmi internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden  elektronik olarak yapılabilecek.
 
2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/B maddesi uyarınca,  sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap  anahtarlarının "http://www.meb.gov.tr" internet adresinde yayımlanmasından  itibaren başlayan 10 günlük dava açma süresini durdurmayacak.

Doğruokul.com'u kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi. Anladım