x

LGS Sınavı

Liselere Geçiş Sistemi, LGS Sınavı

 

TEOG kalktı. Artık LGS sınavı var. 


2013-2014 eğitim öğretim yılında SBS sınav sistemi yerine devreye giren TEOG 2017-2018 eğitim öğretim yılında kalktı. 

 

Ortaokuldan Liselere geçiş sistemi farklı isimler altında son 15 yılda devamlı değişti. Sekiz yıllık kesintisiz eğitimle beraber Anadolu Liselerinin "ortaokul" kısımları kapandı. 2004 yılına kadar, "Liseye Geçiş Sınavı" adı altında bir sınavla ortaokul'dan liseye geçiliyordu. 2004 yılında ismi değişti ve OKS oldu. OKS "Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı" demekti. liseye geçiş sistemi 2008 yılına kadar OKS adıyla devam etti. 2008'de SBS (Seviye Belirleme Sınavları) olarak ismi değişen Liseye Geçiş Sistemi, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren ise TEOG olarak değiştirilmişti. TEOG sınav sisteminde, senede 2 kere merkezi olarak yapılan sınavlarla, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıflardaki not ortalamaları dikkate alınıp bir değerlendirme yapılıyordu. 

 

19 Eylül 2017 tarihinde MEB Yılmaz'ın açıklamasıyla, bu sene TEOG'un yapılmayacağı duyuruldu. TEOG'ın kalkmasıyla eğitim camiasında bir sürü soru sorulmaya başlanmıştı.

 

TEOG yerine gelen yeni sistemin adı, Liseye Geçiş Sistemi (LGS) olacak. LGS sınavı, 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlandı.Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuyla liselere yerleştirilecek.

 

LGS Nedir?

 

LGS yani Liselere Geçiş Sistemi, TEOG yerine gelen yeni sınavın adı. LGS, 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren devreye girdi. Bu sene öğrenciler LGS sınavına girdi ve sonuçlar 26 Haziran'da açıklanacak. 2018 yılından itibaren devreye giren Liseye Geçiş Sistemi, LGS sınavında sorulacak sorular MEB soru havuzundan seçilecek.

 

LGS, yani yeni sınavsız liselere geçiş sisteminde, diploma notunu baz olacak olan Bakanlık, bu sistemde öğrencilerin sınava değil derslerine odaklanmasını planlıyor. Merkezi sınavla yerleştirmenin yapılmayacağı LGS sınavından Bakanlık, bölgelerin kendi sınavlarını yapmasını sağlayacak.

 

LGS Soru Havuzu

 

LGS soruları, MEB’in soru havuzu seçilecek. 6, 7 ve 8. sınıflar için ayrı ayrı hazırlanacak yüzbinlerce soru arasından rastgele seçilerek LGS soru kitapçıkları hazırlanacak. Örnek olarak, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü soru havuzundan bir soru seçip test kitapçığına eklediği zaman, sistem otomatik olarak o soruyu havuzdan çıkaracak. Böylece Türkiye’nin hiçbir yerinde o soru bir daha kullanılamayacak. Ayrıca soru havuzundaki soruların zorluk dereceleri de aynı olacak.

 

 

LGS Nasıl Olacak?

 

- LGS, 2018-2019 eğitim yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.
 

- 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine eğitim yılı boyunca sınavlar yapılacak.
 

- Öğrencilerin 8. sınıf sonunda 3 yıl boyunca girdiği tüm sınavların not ortalamaları hesaplanarak okula yerleştirilecek.
 

- Sınavlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilecek.
 

- Sınav soruları MEB'in LGS soru havuzundan seçilecek, testin yanında açık uçlu sorular da sorulacak.
 

- Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6 ve 7. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 20’sini, 8. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 60’ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.
 

- Yerleşemeyen öğrenciler evlerine en yakın okullardan, istedikleri alanlarda tercih yapacaklar.

 

2018 LGS Sınavında Sorulan Sorular
 

Liseye Geçiş Sınavı, LGS sınavının birinci bölümünde sözel alandan 50 soru soruldu ve toplamda 75 dakika sürdü.


Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe'den 20 soru, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10’ar olmak üzere toplamda 50 soru soruldu.
 

LGS sınavı  ikinci bölümünde ise sayısal'dan 40 soru soruldu ve toplamda 60 dakika sürdü. Sayısal bölümde;  matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere toplamda 40 soru soruldu.

 

 

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?MEB yayınladığı kılavuzdan, 2018 LGS sınav sonuçlarını 22 Haziran 2018 'de açıklayacağını duyurmuştu. Daha sonradan, LGS sınav sonuçlarının 26 Haziran 2018'de duyurulacağı açıklandı. Normalde sınav sonuçları 10:00 - 14:00 arasında açıklanıyor.
 

Sınav sonuçlarının açıklanacağı link burada : http://www.meb.gov.tr/index.php

 

LGS Başvuru Kılavuzu


MEB LGS Başvuru kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz : LGS Başvuru Kılavuzu

 

 

Eğitimde Başarılı Ülkelerde TEOG Benzeri Bir Merkezi Sınav Var Mı?

 

Baktığınız zaman dünyada ekol olmuş Güney Kore ve Çin gibi eğitim sistemlerinde merkezi sınavlar var ve bir şekilde başarıyla götürüyorlar. Amerika'da liseye geçiş ise yine merkezi sınavlarla yapılıyor. Daha doğrusu tercih edeceğiniz bölüme göre SAT veya GRE sınavını almanız gerekiyor. Daha sonra sınav notunuzla birlikte liselere başvurup, mülakatta da başarılı olmanız gerekiyor. Kısaca, bu sınavları başarıyla uygulayan ülkeler ve eğitim modelleri var.

 

Yani aslında eğitim sistemimizin asıl sorunu TEOG sınavı değil. Bizim öncelikle okul öncesinden başlayarak eğitimde yepyeni bir vizyona geçiş yapmamız ve eğitim sistemimizi okul öncesinden üniversiteye kadar tekrar tasarlamamız gerekiyor. 

 

 

Kısaca TEOG Neydi ?

 

Bildiğiniz gibi eskiden SBS diye bilinen Lise'ye geçiş sınavı artık yapılmıyor. Bunun yerine Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen kısa adıyla TEOG, SBS'nin yerini aldı. Bu yeni sistemin asıl amacı, öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir. SBS'ye göre en temel farklılık bu yönde olmuştur. Buna göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) şu şekilde belirlenecek, Merkezi Yazılı Sınavlar (kısaltması, MYS) ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile birlikte öğrencinin yerleştirme puanıyla ortaya çıkacak. Detayı aşağıda anlatılacak.

 

SBS kalktı peki sınavlar kalktı mı ? Hayır.

 

Sınavlar TEOG adı altında ve farklı bir formatta devam ediyor. Şöyle ki, 2013-2014 eğitim yılında, sadece 8. sınıflar 6 temel  dersten merkezi bir sınava tabi tutuldu. Bu temel dersler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil. Öğrenciler kendi okulların sınava giriyor ancak öğretmenler çalıştıkları okuldan farklı okullarda sınava giriyorlar.   

 

TEOG Nedir ?

 

TEOG Sınavları Nasıl Değerlendiriliyordu ?

 

- TEOG ortak sınavından her sınav toplam 100 puan üzerinden hesaplanmaktadır.


- Sınavdaki her sorunun değeri 5 puandır.


- TEOG Merkezi Ortak Sınavın puanı toplam 700 üzerinden hesaplanmaktadır.


- Yerleştirmeye Esas Puan (YEP), 500 puan üzerinden hesaplanmaktadır.


- Yerleştirmeye Esas Puanın (YEP) %30’nu 6. 7. ve 8. sınıf yılsonu başarı puanı (YBP) oluşturmaktadır.


- YEP'in büyük kısmını ise TEOG sınavlarından alınan puanın % 70’i oluşturmaktadır.

 

Özel liseleri araştırmak & okulların taban puan, kayıt ücretiyle ilgili bilgi & randevu almak için tıklayın

 

Özel okullarla ilgili bu yazılar da ilginizi çekebilir

 

- Özel Liseler TEOG Puanına Göre Nasıl Öğrenci Alacak ?

- Özel Okullar TEOG'a Göre Nasıl Öğrenci Alacak ? 

- TEOG Sınavı İçin Son Dakika Taktikleri

- TEOG Puanı Nasıl Hesaplanır ? 

- TEOG Özel Okul Tercihleri Nasıl Yapılır ?

- TEOG 2016 Kılavuzu Yayınlandı.

- TEOG'a Nasıl Hazırlanmalıyım ?

- Liseler Arası Nakilde TEOG Puanının Önemi

- TEOG'a Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

- TEOG İçin Test Kitabı Önerileri

- TEOG Hazırlık Kurslarının Faydaları Nelerdir ?

- TEOG Okul Başarı Puanının Önemi

- TEOG Sınav Başarısını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir ?

- TEOG Sınavında Başarılı Olmanın 5 Yolu

- TEOG Yerleştirme

- TEOG Tercih

- TEOG Nakil

 

 

http://www.dogruokul.com/haberler/detay/sbs-gitti-teog-geldi/79