MAKALELER

Okul Tatil Dönemleri Değişiyor Mu? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda bölgelere göre tatillerin olabileceğini açıkladı. Bunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla da görüştüklerini söyleyen Bakan Selçuk, “Tatillerin düzenlemesi, araya küçük tatiller koymakla ilgili bir açıklamamız olacak” dedi.
Çocuklarımızı Yarıştırmakla İyi Mi Yapıyoruz? Başkanlık yarışı, ülke çapında spor yarışları ya da okulda bölüm birincisi olmak için yarışlar; rekabet her yerde. Peki bu iyi bir şey mi? Rekabet çocuklarımıza iyi geliyor mu? Çocukların rekabetin içine dahil olması konusunda kafa karıştırıcı farklı yorumlar yapılıyor. Bazıları çocuklarının rekabete girip gerçek hayat deneyimleri elde ettiğini savunurken, diğerleri de bunun zararlı olduğunu ifade ediyor.
Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması TIMSS 2019 Tamamlandı Uzun adı, Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması olan TIMSS 2019 uygulaması, Türkiye'de 60 ildeki 217 okul ve 434 şubede, toplam 11 bin 400 öğrencinin katılımıyla, 27 Mart - 11 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sonuçlar, Kasım 2020'de açıklanacak.
Çocuk Yetiştirmek İçin En İyi 10 Ülke Eğer çocuk sahibiyseniz, çocuk yetiştirmek için en uygun ülkeleri de merak ediyor olmalısınız. Amerikan raporuna göre bunların başında Danimarka ve İsviçre’nin geldiğini ifade etmek mümkün. Hangi ülkede çocukların daha kolay yetiştirileceğini anlamak için yapılan ankette 80 ülke dahil edildi.
Çocuklarınıza Söylememeniz Gereken 10 Söz Çocuklarınızla iletişimizinde günlük olarak kullandığınız bazı sözler yarardan çok zarar getirebililiyor. Muhtemelen “baban eve gelene kadar bekle” ya da “keşke kardeşin gibi olsaydın” gibi eskiden kullanılan sözleri çocuğunuza söylemiyorsunuz. Ama bunlardan başka, kaçınmanız gereken sözler de var.

Dogruokul.com'da İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya illerinde bulunan binlerce özel ilkokul ve ortaokul arasında sizin için en doğru okulları belirleyebilir, bu okullar hakkında detaylı bilgilere ve veli yorumlarına ulaşabilir daha sonra da bu okullardan ücretsiz olarak randevu talep edebilirsiniz.


Ülkemizde İlkokul ve ortaokul eğitimi 4+4 sistemine göre her seviyede 4 senelik bir eğitimden oluşuyor. Özel okul fiyatları ise okulun sunduğu eğitime, fiziksel imkanlara, okulun bulunduğu şehire ve kontenjan sayısına göre değişiyor. Türkiye'de özel ilkokul ve ortaokulların eğitim ücretleri 10.000 TL ile 65.000 TL arasında değişebiliyor. Bu maliyetleri azaltmanın bir yolu, özel okul bursluluk sınavlarıdır. Çocuğunuzu okulların bursluluk sınavlarına sokarak, başarılı olması durumunda burslu okuma imkanı elde edebilirsiniz.