x

Özel Okul Teşvik

Özel Okul Teşvik Nedir?

 

Özel okul teşvik, velilerin çocuklarına özel okullarda okutmalarına destek olmak amacıyla her sene belirli bir sayıda öğrenciye verdiği maddi bir destektir.

Özel okul teşvikle ilgili yalnızca halihazırda özel okulda okuyan öğrenciler yararlanabilir gibi bir algı oluşmasına rağmen, işin doğrusu bu teşvikten herkesin yararlanabileceğidir. Yani çocuğunuz devlet okulunda okuyor ve özel okulda eğitiminize devam etmek istiyorsanız, bu teşvikten yararlanabiliyorsunuz.  Ancak, bu yardımında belli kriterleri var.

Sınıf tekrarına düşerseniz bu destekten artık yararlanamazsınız. Yani başarılı olduğunuz sürece anaokulundan liseyi bitirene kadar bu özel okul teşviğinden yararlanabilir ve çocuğunuzu özel okulda okumaya devam edebilirsiniz.

 

Özel Okul Teşvik Tutarları Ne Kadar?
 

2018-2019 yılı özel okul teşvik rakamları her eğitim seviyei için farklı olacak şekilde aşağıdaki gibiydi. Buna göre ;
 

Okul Öncesi için 3.290 TL

İlkokul için 3.960 TL
Ortaokul için 4.610 TL
Lise için 4.610 TL
Temel Lise için 3.960 TL


özel okul teşvik verilecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için teşvik tutarları henüz açıklanmadı.
 


Özel Okul Teşviğinden Kaç Öğrenci Yararlanabilecek?
 

2018-2019 yılında özel okul teşviklerinden her eğitim seviyesinde farklı olmak üzere;

6.000 Okul öncesi öğrencisi
15.000 İlkokul öğrencisi
15.000 Ortaokul öğrencisi
15.000 Lise öğrencisi 
24.000 Temel Lise öğrencisi

olmak üzere bu sene toplam 75.000 yeni öğrenciye özel okul teşviği verilmişti.

 

Özel Okul Teşvik Başvurusu Ne Zaman?
 

Özel okul teşvik için e-Okul sisteminden velilerin başvurması gerekiyor. Burada Özel Kurumlar Eğitim Öğretim Desteği bölümündeki formun doldurulması lazım. Bu form doldurulduktan sonra değerlendirmeye alınacaksınız. Bu değerlendirmede çocuğunuzun başarı durumu ve ailenizin geliri etkili olacak. Eğer çocuğunuzun belgelenmiş bir sportif ve sanatsal başarısı varsa, bu sizin değerlendirmede biraz daha avantaj sağlayacağınızı gösterir. Yani aslında ailenizin durumu ne kadar zor durumdaysa ve siz ne kadar başarılıysanız özel okul teşviki alma ihtimaliniz bir o kadar artacak.
 

2018 yılı için özel okul teşvik başvuru takvimi aşağıdaki gibiydi. 2019 yılı için başvuru takvimi ve kılavuzu henüz açıklanmadı;
 

özel okul teşvik


16 Ağustos'ta veliler e-okul üzerinden teşvik başvurusu yapıyor

7 Eylül'de başvuru sonuçları açıklanıyor. Yani teşvik'e hak kazanıp kazanmadığınız.

7 Eylül ile 14 Eylül arasında teşvik'e hak kazanan veliler, e-okul üzerinden hangi özel okulda okumayı belirttiğiniz tercih işlemlerini yapmanız gerekiyor. e-okul'un özel okul listesinden çocuğunuzu okutmak istediğiniz özel okulu seçip, bu okul için tercih işlemi yapmanız gerekiyor.

17 Eylül'de yaptığınız tercihin sonuçları, yani özel okul teşvik yerleştirme sonuçları açıklanıyor. 

17 Eylül ve 21 Eylül arasında kesin kayıtlar yapılıyor. 

24 Eylül'de Ek yerleştirme sonuçları açıklanıyor.

24-28 Eylül arasında ise Ek yerleştirme kayıt işlemleri yapılacak.

 

Özel Okul Teşvik Kontenjanları

 

Özel okul devlet desteği ile bir başka merak edilen konu ise teşvik kontenjanı. Evet bu teşvikten her dileyen veli yararlanamıyor. Belli bir tercih yapmanız ve kriterlere uygun olmanız gerekiyor. Örneğin ortalama her sene yeni verilecek teşvik kontenjanı 75 bin. Yani siz gidip istediğiniz bir özel okula kayıt yaptırdığınız zaman devlet size hemen teşvik vermiyor. Bu hakkı kazanmanız gerekiyor.

 

Özel Okul Teşvik Puanlaması

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geliri ne olursa olsun her kesimden insanın çocuklarını özel okullara gönderebilmelerini sağlamak amacıyla başlattığı özel okul teşviklerinde bu dönem gelir durumlarına yeni bir düzenleme getirildi. Yapılan son değişiklikle birlikte öğrenci başarısının puanlamadaki etkisi % 26’ya düşürülürken, ailenin gelirinin puanlamaya etkisi ise % 34’e çıkarılmış durumda. Yani artık aylık toplam geliri düşük olan ailelerin çocuklarının puanlarına daha yüksek bir dilimde ekleme yapılacak.  Üstelik daha önce aynı aileden daha önce teşvik alan varsa diğer çocuklar destek alamıyorken, şimdi aynı aileden 3 çocuk bile destek alabilecek. Ailede özel okulda okuyan başka çocukların puanlamaya olan etkileri de yine % 22’den % 20 düzeyine indirildi. Ayrıca, anne babası Milli Eğitim Bakanlığı çalışanı olan öğrencilere de 70 ek puan veriliyor.

 

Özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede geçerli olacak olan bu uygulama yalnızca bu haktan yararlanmak isteyenlerin MEBSİS ya da e-okul sisteminden yapacağı başvurularla geçerli olacak. Öğrenciler buradan yapacakları tercihlerine göre uygun olan özel okullara yerleştirilecek. Ama bir uyarı olarak, eğer öğrenci Ağustos aylarında tercihlerini yapar, tercihleri açıklanır ama daha sonradan başka bir okula nakil gerçekleşirse, özel okul teşviki hakkını kaybediyor. Bu sene devlet desteğinden yararlanılabilecek özel okullar arasında özel laboratuvar lisesi ile özel fen ve teknoloji liseleri de var.

 

Tüm bu durumlara ek olarak, Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı genelgede özel okullarda takviye kurslarına da bir düzenleme getirdi. Buna göre daha önce haftalık olağan ders saatleri dışında hafta sonu Cumartesi günü takviye kursu açabilen özel okullar artık pazarları da bu imkanı öğrencilere sunabilecek.

 

Özel Okul Teşvik Başvuru Sonuçları

 

Özel okul teşvik başvuru sonuçları 7 Eylül'de açıklanıyor. 7 Eylül'de özel okul teşviği hak edip etmediğiniz açıklanıyor. 17 Eylül'de de yerleştirme sonuçları açıklanıyor. 

 

 

 

Doğruokul.com'u kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi. Anladım