YORUMLARINIZI BEKLIYORUZ
İncelediğiniz okul hakkında herhangi bir görüşünüz varsa, lütfen paylaşınız... Yorumunuz diğer veliler için değerlidir.
Çocuğunuza özel fiyat bilgisi & diğer sorularınız için OKUL SİZİ ARASIN
Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu
İstanbul Anadolu Yakası
-
Yabancı Dil
1900 Kuruluş Yılı
OKUL BANA NE KADAR UZAK ? Bu okula ait mesafe bilgisi bulunmamaktadır.

Kalfayan İlköğretim Okulu Tarihçesi

Okulumuz 1866 yılında Nerses Varjabetyan Efendi’nin tavsiyeleri, Patrik Boğos Efendi’nin tasdikleriyle, Rahibe Sırpuhi Nişan Kalfayan tarafından kurulmuştur.
Sırpuhi Kalfayan, İstanbul’da meydana gelen kolera salgınından sonra öksüz kalan 2 ile 10 yaş arasında 17 kız çocuğunu evinde toplayarak, okulumuzun ilk basamak taşını koymuştur. Hasköy’deki evinde hem onları meşgul etmek hem de onları geçindirebilmek için; çocuklara oya, dival ve Selçuki sim işlerini öğretmeye başlamıştır.
Sırpuhi Kalfayan’ın ince sanatı sayesinde, kurduğu bu hayır kurumu zaman içerisinde Kapalıçarşı’ya seçkin sırmacılar yetiştirmiştir. Hayır kurumu kendini tanıttıkça zengin kadınların dikkatini çekmiş, onların desteğini sağlamıştır.
Sırpuhi Kalfayan 24 yıl süren hayır çalışmalarından sonra, ölümüne yakın bir vasiyetname düzenleyerek, KALFAYAN YETİMHANESİ’NİN devam etmesini istemiştir. Ayrıca bu kurumun, hayatlarını hayır işlerine vakfetmiş(evlenmemiş kızlar)rahibeler tarafından yönetilmesini uygun görmüştür.
Sırpuhi Kalfayan’ın 1889’da ölümünden sonra, yardımcılarından Yeranuhi Ohannesyan, daha sonra da Kristin Papazyan bu kurumun başına geçmiştir.
İlk zamanlar dini bir kimlik taşıyan kurum 1900 yılında eğitim öğretim çalışmalarına başlamıştır. Bu çalışmalara zamanın ruhbanlarından olan eski İstanbul Patriği Mesrop Naroyan ve Reteos Tateosyan gibi değerli öğretmenler katılmıştır.
I. Dünya Savaşına kadar şahsi ve hususi bir kimlik taşıyan yetimhane, daha sonraları tüm Ermeni Cemaatinin sahiplendiği bir hayır kurumuna dönüşmüştür.
Cumhuriyetin ilanından sonra 14 Haziran 1928 tarih ve 341 No’lu ruhsatname ile resmi kimlik kazanarak Milli Eğitim Bakanlığ’na bağlı devlet kontrolüne geçmiş ve bir eğitim kurumuna dönüşmüştür. Bu tarihte okul kuruculuğunu hemşire Ağavni Köseyan, okul müdürlüğünü Melkon Uğurluyan üstlenmiştir. 1940 yılına kadar okul müdürlüğünü sürdüren Melkon Uğurluyan bu tarihte istifa ederek görevi Veronik Kayapak’a devretmiştir.
1945- 1946 öğretim yılına Kalfayan İlkokulu yeni müdürü Meryem Çırakman ile başlamıştır.
Kalfayan İlkokulu’nun Halıcıoğlu’ndaki binası çevre yolu yapımı nedeniyle istimlak edilince, okul 1971 yılında Üsküdar Altunizade Toprak yol No:26’daki yazlık olarak kullanılan binalarına taşınmıştır. Bu tarihte okul müdürü Koharik Mıgırdiçyan’dır. Dershane yetersizliği nedeniyle 1. sınıf müstakil, 2-3 ve 4-5. sınıflar birleştirilmiş olarak eğitim öğretime başlamıştır. Yatakhane ihtiyacı ise okulun biraz uzağında kiralanan bir ev ile karşılanmıştır.
Okul bahçesinin içinde bulunan ve yemekhane olarak kullanılan ahşap bina 1979 yılı yaz aylarında onarılarak hem yatakhane hem de yemekhane binası olarak hizmete açılmıştır.
1979 yılında okul müdürlüğü görevine Ani Çarkçıyan getirilmiştir. Ancak kısa bir süre sonra görevinden ayrılınca, 1984’e kadar bu görevi müdür yardımcısı ve müdür vekili Gültekin Bingöl yürütmüştür.
Kalfayan İlkokulu 1984-1988 yılları arasında Arusyak Jaklin Malhasian, 1989-1990 yılları arasında ise Araksi Hargin’in yönetiminde eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmiştir.
1992 de Okul müdürlüğünü üstlenen Vartuhi Merdin bu görevini 31.08.2002 tarihine kadar sürdürmüştür. 1999-2000 Öğretim Yılında Özel Semerciyan Cemaran İlköğretim Okulu ile birleşerek Yenimahalle Yeni Dersane Sokak No. 16 daki binasına yerleşen okulumuz (taşınmış olup) 2000-2001 Öğretim Yılında (ise)da Özel Nersesyan Yermonyan İlköğretim Okuluyla birleşerek eğitim öğretime devam (eder hale gelmiştir) etmektedir . 01.09.2012 tarihinde görevine başlayan Okul Müdürü Ayda A. KAYAER ve 11.02.2013 tarihinde göreve başlayan Müdür Baş Yardımcısı İlhami SOPAOĞLU görevlerini başarıyla sürdürmektedirler. 

Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu Fiyatları

Ort. Sınıf Mevcudu 20

FİZİKSEL İMKANLAR

FOTO/VİDEO

YEMEK

Organik Beslenme

Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu Yorumları

1) Yorumunuzun diğer ebeveynler için değerli olacağını düşünerek, lütfen gerçek ve doğru yorumlarda bulununuz.
2) Öğretim kurumuna ve/veya çalışanlarına hakaret ve küfür içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
3) Siyasi, dini ve ayrımcı hiçbir içerikle paylaşımda bulunmayınız.
4) Yorumlar sahibine aittir ve yorumlarda Dogruokul.com’un görüşü ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yorum politikasına uygun yorumlar yazdığınız için teşekkür ederiz.

Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu yorumlarını ve okulun ortalama puanını görebilirsiniz..
 
1 Yorum
Akademik Başarı
Yabancı Dil Eğitimi
Eğitim Kadrosu
Kampüs Olanakları
Spor/Sanat Kulüpleri
Okul/Veli İlişkisi
%100
OY
05 Mayıs 2017 tarihinde okulu ziyaret ettim. Müdüre Hanım, görevliler ve öğrencilerin sımsıcak ilgisiyle karşılaştım. Çocuklarla "kutu kutu pense" oynadım.Çok mutlu oldum ve güzel duygularla okuldan ayrıldım. Teşekkürlerimin kabulü için bu satırları paylaşmak istedim. Hep sevgiyle hoşça kalınız... Emel Aygören Şen /Çanakkale
07 Şubat 2019

Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu İletişim, Telefon, Adres Bilgileri

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, OKULYETKİLİLERİ SİZİ ARASIN
Doğruokul.com'u kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi. Anladım