YORUMLARINIZI BEKLIYORUZ
İncelediğiniz okul hakkında herhangi bir görüşünüz varsa, lütfen paylaşınız... Yorumunuz diğer veliler için değerlidir.
Çocuğunuza özel fiyat bilgisi & diğer sorularınız için OKUL SİZİ ARASIN
Özel Amerikan Robert Koleji
İstanbul Avrupa Yakası
İngilizce
Almanca
FransızcaYabancı Dil
1863 Kuruluş Yılı
OKUL BANA NE KADAR UZAK ? Bu okula ait mesafe bilgisi bulunmamaktadır.

Robert Kolej ABD sınırları dışındaki en eski Amerikan eğitim kurumudur. 1863 yılında erkek öğrencilere hizmet vermek amacıyla kurulan okulu, 1871 tarihinde kız öğrencilere eğitim veren Amerikan Kız Koleji takip etmiştir .1971 yılından bu yana iki okulun birleşmesiyle karma eğitim veren Robert Kolej, kurulduğu günden bugüne geçen yaklaşık 150 yıl boyunca çeşitli evrelerden geçerek Türkiye’nin en köklü ve önde gelen eğitim kurumlarından biri olma niteliğini sürdürmüştür.

  Amerikalı egitimci Dr.Cyrus Hamlin tarafından başlatılan girişime , Christopher Rhinelander Robert adlı bir işadamının verdiği destek sonucu Robert Kolej 16 Eylül 1863 tarihinde Bebek'te eski bir ahşap binada 4 erkek öğrenci ile kapılarını açmıştır. 1871'de ise , Gedikpaşa'da Amerikalı bir grup tarafından desteklenen bir kız okulu açılmıştır. Daha sonra Üsküdar’da bir kampüs arazisi satın alınarak ilk bina inşa edil­miştir. Okul Gedikpaşa 'dan Üsküdar’daki kampüse 1876 yılında taşınmıştır. Okulun ar­tan prestiji ile birlikte, öğrenci sayısı da hızla çoğalmıştır. 1914' te de ACG,  Üsküdar’dan Arnavutköy 'e daha geniş bir araziye kurulmus olan kampüse taşınmıştır.

Her iki okulun seneler içerisindeki gelişmesi ve büyümesi özel şahısların bağışları ile mümkün olmuştur. İki kolej uzun yıllar özerk oldukları halde, zamanla birbirine  bağlanmıştır. 1932' de RC ve ACG ilk kez tek bir müdürün idaresi altında birleşmiş, 1959'da ise tek bir mütevelli heyetinin idaresi altına girmiştir. 1971 yılında RA ve ACG karma eğitim veren bir lise olarak Arnavutköy kampüsünde birleşmiştir. Aynı yıl Bebek kampüsündeki binalar devredilerek , burada ‘‘Boğaziçi Üniversitesi’’nin tohumları atılmıştır. 1997 yılında uygulamaya konan yeni yönetmelik gereğince ilköğretimin sekiz yıla çıkmasıyla birlikte Robert Kolej’in orta okulu kapanmış, eğitim lise olarak sürdürülmeye başlanmıştır. Şu an Robert Kolej öğrencileri ilk yılı hazırlık sınıfı olmak üzere, beş yıllık lise eğitimi almaktadırlar.

Robert Kolej kuruluşundan beri birçok ilke imza atmıştır:   Türkiye’de 1892 yılında ilk kez Robert Kolej’de bir öğrenci birliği kurulmuştur; 1920 yılında Türkiye’de ilk kez kadınlar için bir tıp okulu başlatılmıştır. 1924’te bir okul yıllığı Türkiye’de ilk kez Robert Kolej’de basılmıştır; 1926 yılında Türkiye’nin en eski edebiyat dergisi olma özelliği taşıyan “İzlerimiz” Robert Kolej’de yayınlanmaya başlamıştır; Türkiye’de ilk kez bir Çocuk Gözlem Merkezi yine Robert Kolej’de 1958 yılında kurulmuştur, Türkiye’de ilk basketbol maçı Robert Kolej’de oynanmıştır.

Robert Kolej köklü tarihi boyunca diplomasi, politika, iş dünyası, sanat, akademi, eğitim gibi çeşitli alanlarda liderler yetiştirmiştir. Önde gelen Robert Kolej mezunlarının arasında Abidin Dino, Ayşe Kulin, Behice Boran, Betül Mardin, Bülent Ecevit, Çiğdem Talu, Engin Cezzar, Genco Erkal, Göksel Kortay, Feyyaz Berker, Halet Çambel, Haldun Dormen, Hüsnü Özyeğin, Cem Karaca, Cem Kozlu, İsmail Cem, Mina Urgan, Nejat Eczacibasi, Nuri Çolakoğlu, Orhan Pamuk, Ömer Koç, Perihan Mağden, Rahmi Koç, Rahşan Ecevit, Sedat Ergin, Serdar Bilgili, Sina Akşin, Suna Kıraç, Tolga Örnek, Tosun Terzioğlu, Soli Özel, Şakir Eczacıbaşı, Şenes Erzik, Tansu Çiller, gibi daha birçok isim saymak mümkündür .​

Özel Amerikan Robert Koleji Fiyatları

FİZİKSEL İMKANLAR

Yatılılık Hakkında

Robert Kolej'de Istanbul dışından gelen 100'ü erkek, 85'i kız olmak üzere 185 öğrenciye yatılılık imkanı sunulmuştur. Öğrenciler kendi tercihlerine göre haftada 5 ya da 7 gün okulda kalabilmektedirler.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında hazırlık öğrencileri için yurtlardaki kontenjanlar  
Halen okulumuzun yurtlarında 15 kız, 17 erkek hazırlık öğrencisi için yer vardır. Yurtlarda kalabilmek için öğrencilerin İstanbul dışında ikamet etmeleri zorunludur. Eğer yaz döneminde yurttan ayrılan öğrencimiz olursa, hazırlık öğrencilerine ayıracağımız kontenjan artabilir. Değişiklikler web sitemizin bu sayfasında duyurulacaktır. Yurtlara başvuran hazırlık öğrencilerine Millî Eğitim Bakanlığının bildirdiği SBS sıralamasına göre öncelik tanınarak kayıt yapılacaktır.

Her yatılı öğrencinin bir veya iki İstanbul velisi olması zorunludur. Yatılı kayıt yaptıracak öğrencilerin velileri, İstanbul velisi olarak seçtikleri kişinin/kişilerin adını, adresini, iletişim bilgilerini kayıt sırasında belirtmelidir. İstanbul velisi, anne-baba adına yetkili kişidir; öğrenciyi yakından tanımalı ve gerektiğinde evinde misafir edebilmelidir. Gerekli olduğunda, örneğin öğrencinin hastaneye götürülmesi durumunda, okul İstanbul velisini arayacaktır.

Bütün yatılı hazırlık öğrencileri 6 Eylül 2013 Cuma günü saat 11:00-13:00 arasında yurtlara gelmiş olmalıdır. 

Bilgisayar Laboratuvarı
Çok Amaçlı Salon
Kapalı Spor Salonu
Kütüphane
Spor Merkezi

SPOR & SANAT KULÜPLERİ

Basketbol
Fotoğraf Klubü
Görsel Sanatlar
Hentbol
Müzik
Okçuluk
Satranç
Tiyatro
Voleybol

FOTO/VİDEO

YEMEK

Organik Beslenme

Özel Amerikan Robert Koleji Yorumları

1) Yorumunuzun diğer ebeveynler için değerli olacağını düşünerek, lütfen gerçek ve doğru yorumlarda bulununuz.
2) Öğretim kurumuna ve/veya çalışanlarına hakaret ve küfür içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
3) Siyasi, dini ve ayrımcı hiçbir içerikle paylaşımda bulunmayınız.
4) Yorumlar sahibine aittir ve yorumlarda Dogruokul.com’un görüşü ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yorum politikasına uygun yorumlar yazdığınız için teşekkür ederiz.

Özel Amerikan Robert Koleji yorumlarını ve okulun ortalama puanını görebilirsiniz..
 
0 Yorum
Akademik Başarı
Yabancı Dil Eğitimi
Eğitim Kadrosu
Kampüs Olanakları
Spor/Sanat Kulüpleri
Okul/Veli İlişkisi

Özel Amerikan Robert Koleji İletişim, Telefon, Adres Bilgileri

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, OKULYETKİLİLERİ SİZİ ARASIN
Doğruokul.com'u kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi. Anladım