YORUMLARINIZI BEKLIYORUZ
İncelediğiniz okul hakkında herhangi bir görüşünüz varsa, lütfen paylaşınız... Yorumunuz diğer veliler için değerlidir.
Çocuğunuza özel fiyat bilgisi & diğer sorularınız için OKUL SİZİ ARASIN

Modern alt yapısı, öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak modern tesisleriyle ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Çukurova Üniversitesi
Adana
Kampüs içi Yurt Var
-
Yabancı Dil
1973 Kuruluş Yılı
OKUL BANA NE KADAR UZAK ? Bu okul şu an bulunduğunuz yere km mesafede. Haritada görün !

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi 13 Şubat 1969 tarih ve 1099 Sayılı Yasa ile, Tıp Fakültesi ise 12 Nisan 1972 tarih ve 1578 Sayılı Kanunlarla sırasıyla Ankara ve Atatürk Üniversitelerine bağlı olarak 30.11.1973 tarihinde çıkan 1786 Sayılı Kanun ile birleştirilmesi sonucu kurulmuştur. 

1974 yılından başlayarak Temel Bilimler, İdari Bilimler ve Mühendislik Fakültelerinin kurulması ile üniversitedeki fakülte sayısı beşe yükselmiştir. 1982 yılında ise, Temel Bilimler, Fen-Edebiyat Fakültesine; İdari Bilimler, Adana İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nin Ekonomi ve İşletme Fakültesiyle birleştirilerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine; Mühendislik Fakültesi ise yine Adana İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nin Mühendislik Fakültesi ile birleştirilerek Mühendislik-Mimarlık Fakültesine dönüştürülmüştür.

Ayrıca; Adana, İçel ve Hatay illeri içerisinde, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Yabancı Diller Yüksek Okullarının tümü, 1982 yılında Çukurova Üniversitesi çatısı altında toplanarak Eğitim Fakültesi oluşturulmuş ve böyle bir bütünleşme Üniversiteye büyük bir Akademik güç kazandırmıştır.

1992 yılına gelindiğinde 6 Fakülte, 11 Yüksekokul, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuvarı, 22 Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden oluşan Çukurova Üniversitesi, 3 yeni üniversitenin kurulmasına da katkılarda bulunmuştur. Modern binalar, laboratuarlar ve eğitim-öğretim araçlarıyla donatılmış 2 Yüksekokul Mersin Üniversitesi’ne, birisi İskenderun’da diğer ikisi Antakya’da üç 3 Yüksekokul Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne devredilmiştir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne ise, bu kentteki Araştırma ve Uygulama Merkezi; Rektörlük ve 2 fakülte binası olarak teslim edilmiştir. Böylece genç üniversite üç yeni üniversitenin eğitime başlamasında büyük katkılarda bulunmuştur.

1992 yılındaki bu küçülmeye karşılık, kuruluşunun 20.yılını kutladığımız 1993 yılında Üniversitenin daha da güçlendiğini görüyoruz. Su Ürünleri, İlahiyat, Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin kurulmasıyla fakülte sayısı 10'a yükselmiş, Adana Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Kozan Meslek Yüksekokulları açılmıştır. 1994 yılı içerisinde, Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 1995 yılı içerisinde de Karaisalı Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na, Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da 1996 yılında Adana Sağlık Yüksekokulu'na dönüştürülmüştür. Lisansüstü eğitim öğretim yaptıran 3 Enstitü, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 1997 yılnda kurulan Kadirli Meslek Yüksekokulu ile birlikte akademik kurum sayımız böylece 23'e ulaşmıştır.

2000 yılında ise Çukurova Üniversitesi, sonradan açılan fakültelerle 10 Fakülte, 9 Yüksekokul, 3 Enstitü ve 25 Araştırma ve Uygulama Merkezine sahip olmuştur.

2007 yılı içerisinde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin kurulması ile Kadirli ve Osmaniye Meslek Yüksek Okulu ile Osmaniye Mühendislik Fakültesi, anılan üniversiteye devredilmiştir.

Çukurova Üniversitesi 2010 yılında ise, yeni atılımlarla 13 Fakülte, 4 Yüksekokul, 9 Meslek Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuvarı, 3 Enstitü ve 23 Araştırma ve Uygulama Merkezine ulaşmıştır.

2011 yılında Eczacılık Fakültesi, İmamoğlu, Feke ve  Tufanbeyli Meslek Yüksekokulları kurulmuş ve Fakülte Sayısı 14'e Meslek Yüksekokulu Sayısı da 12'e yükselmiştir.

Üniversitemiz bünyesine 2012 yılında Kozan İşletme Fakültesi, Aladağ Meslek Yüksekokulu ve Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun katılmasıyla Fakülte sayımız 15'e Yüksekokul sayısı 5'e Meslek Yüksekokulu sayısı da 13'e yükselmiştir.

Çağdaş eğitim ve öğretimin simgesi olan üniversitemiz 19.12.2012 tarihinde Avrupa Komisyonu diploma eki etiketini de almıştır. Üniversitemiz aynı zamanda doktora eğitimi veren devlet üniversitelerinden ve lisansüstü öğrencilere İngilizce öğretimi veren merkezlerden biri olma özelliğine sahiptir.

Bugün Üniversitemiz 16 Fakülte, 5 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet KOnservatuarı ile 3 Enstitüde bilgili ve nitelikli gençler yetiştirmektedir. 25 Araştırma ve Uygulama Merkezinde ise ülkemizin ihtiyaç duyduğu çeşitli araştırma ve bilimsel faaliyetler sürdürülmektedir.

EĞİTİM

Üniversitede öğrencilerin  derslerini rahat ve sağlıklı bir ortamda izleyebilmelerine olanak sağlayan modern  derslikler ve amfiler bulunmaktadır. 
Bilimsel ve kültürel  etkinliklerde kullanılan, her türlü teknik donanıma sahip, 450 ve 150 kişi  kapasiteli iki salondan oluşan amfi, Çukurova Üniversitesinin ilk Rektörü Prof.  Dr. Mithat Özsan’ın adını taşımaktadır. Prof. Dr. Mithat Özsan Amfisi, 450  kişilik geniş fuayesiyle sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Ziraat  Fakültesi Akif Kansu Salonu da 150 kişilik kapasitesiyle bilimsel ve kültürel etkinliklere  ev sahipliği yaparken, Afife Jale Salonu adı verilen döner sahneli 120 kişilik  çok amaçlı salon sanat etkinlikleri için önemli bir mekân olarak hizmet  vermektedir. Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde de 360 kişilik Hipokrat Konferans  Salonu bulunmaktadır. Kampusta yer alan ve çağdaş mimarisiyle dikkatleri çeken  3.500 kişilik Açık Hava Tiyatrosu da başta konserler ve tiyatrolar olmak üzere  çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır.               

PROGRAMLAR

Meslek Y.O
Yüksek Lisans
Lisans
Doktora
İkinci Öğretim
Uzaktan Eğitim

Bölümleri listelemek için lütfen fakülte isimlerine tıklayınız

Adana Sağlık Yüksekokulu

Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu

Diş Hekimliği Fakültesi

Eğitim Fakültesi

Fen - Edebiyat Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Hukuk Fakültesi

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

İletişim Fakültesi

Karataşturizm İşletmeciliği Ve Otelcilik Y.o.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Su Ürünleri Fakültesi

Tıp Fakültesi

Ziraat Fakültesi

FİZİKSEL İMKANLAR

Açık Basketbol Sahası
Bankalar
Bilgisayar Laboratuvarı
Çim Futbol Sahası
Çok Amaçlı Salon
Halı Saha
Kapalı Havuz
Kapalı Spor Salonu
Kütüphane
Spor Merkezi
Tenis Kortu

Sosyal Olanaklar

Bisiklet Klubü
Briç
Dağcılık
Fotoğrafçılık
Görsel Sanatlar
Havacılık Uzay
Jimnastik
Müzik
Psikoloji
Satranç
Sinema
Sualtı Sporları
Tiyatro

FOTO/VİDEO

YEMEK

Çukurova Üniversitesi Yorumları

1) Yorumunuzun diğer ebeveynler için değerli olacağını düşünerek, lütfen gerçek ve doğru yorumlarda bulununuz.
2) Öğretim kurumuna ve/veya çalışanlarına hakaret ve küfür içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
3) Siyasi, dini ve ayrımcı hiçbir içerikle paylaşımda bulunmayınız.
4) Yorumlar sahibine aittir ve yorumlarda Dogruokul.com’un görüşü ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yorum politikasına uygun yorumlar yazdığınız için teşekkür ederiz.

Çukurova Üniversitesi yorumlarını ve okulun ortalama puanını görebilirsiniz..
 
0 Yorum
Akademik Başarı
Yabancı Dil Eğitimi
Eğitim Kadrosu
Kampüs Olanakları
Spor/Sanat Kulüpleri
Okul/Veli İlişkisi

Çukurova Üniversitesi İletişim, Telefon, Adres Bilgileri

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, OKULYETKİLİLERİ SİZİ ARASIN

BU OKULU İNCELEYEN ŞU OKULLARI DA İNCELEDİ


Doğruokul.com'u kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi. Anladım