YORUMLARINIZI BEKLIYORUZ
İncelediğiniz okul hakkında herhangi bir görüşünüz varsa, lütfen paylaşınız... Yorumunuz diğer veliler için değerlidir.
Çocuğunuza özel fiyat bilgisi & diğer sorularınız için OKUL SİZİ ARASIN
Özel Tarkmancas Ermeni İlköğretim Okulu
İstanbul Avrupa Yakası
İngilizce
ErmeniceYabancı Dil
1785 Kuruluş Yılı
OKUL BANA NE KADAR UZAK ? Bu okul şu an bulunduğunuz yere km mesafede. Haritada görün !

Tarkmanças Okulu  1785 yılında açılmıştır. O tarihlerde kızlar ve erkekler ayrı ayrı eğitim görüyorlardı. Boğaz yakasında erkekler için Ortaköy’de “Tarkmanças” okulu, kızlar için ise yine Ortaköy’de “Hripsimyans” okulu bulunmakta idi.
        Tarkmanças Okulu 1884 yılında eğitimine yeni bir binada devam etmeye başlamıştır. 1906 yılında ise “Tarkmanças Erkek Okulu” ile “Hripsimyans Kız Okulu” birleşerek karma eğitimi bu yeni binada vermeye başlamıştır. Yapısında açılışından itibaren anasınıfından, ilköğretim 5. sınıfa kadar eğitim veren okul, 1935 yılından itibaren gerekli evrakların bulunamaması nedeniyle anasınıflarını kapatmak zorunda kalmıştır. Anasınıflarının kapatılması ve Ortaköy’de ikamet eden Ermeni asıllı vatandaşların azalması ile Tarkmanças Okulu hızlı bir şekilde öğrenci kaybetmeye başlamıştır. O dönemin Okul müdiresi Mari NALCI ve dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Hayk ARSLANYAN’ın büyük gayretleri ile 1988-1989 eğitim yılı başında Tarkmanças Ermeni Okulu anasınıflarına eğitim vermeye yeniden başlamıştır. Okula tekrar hayat veren bu canlılık günümüze kadar devam etmiştir.
        1998 yaz aylarında okul binası tamamen yenilenerek değişen Eğitim Sistemine uygun hale gelmiştir ve adı Özel Tarkmanças Ermeni İlköğretim Okulu olmuştur. Artık anasınıflarından ilköğretim 8. sınıfa kadar eğitim vermeye başlayan Özel Tarkmanças Ermeni İlköğretim okulu ilk mezunlarını 2000-2001 eğitim yılında vermiştir.
        2012 yılında tekrar değişen Eğitim Sistemi ile Özel Tarkmanças Ermeni İlköğretim Okulu, Özel Tarkmanças Ermeni İlkokulu ve Özel Tarkmanças Ermeni Ortaokulu olarak ikiye ayrılmıştır. İki okul eğitimi aynı binada yürütmektedir.

   
                                                                                           GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE 
                                                         ÖZEL TARKMANÇAS ERMENİ İLKOKULU VE ORTAOKULU

       Tarih kaynakları, Ortaköy'de Ermenilerin ilk eğitim girişimlerini 1785 yılına dayandırmaktadır. 1790 yılında Şınork Amira'nın girişimi ile bu mektep ilkokula dönüştürülmüştür. Köyün eğitim tarihinde 1860 yılında kız öğrenciler için yeni bir okul daha açılmıştır. Hripsimyants adlı bu okulu daha sonra Canik Amira Papazyan'ın teşebbüsü ile, özellikle fakir kız öğrenciler için kurulan Nektaryan okulu izlemiştir.
       1877 yılında Ortaköy'de üç Ermeni okulu faaliyet göstermekte idi. O yıl Nektaryan Okulu Hripsimyants' la birleşti, 1906'da da Hripsimyants Tarkmanças Okulu'na katılarak karma eğitime geçti. Barutçubaşı Arakel Amira Dadyan
(1753 - 1812), Darphane Emini Kazaz Artin Amira Bezciyan (1771-1834), müderris ve müellif Kirkor Tıbir Peştimalciyan (1773-1837), Saraylar Kethüdası Canik Amira Papazyan (1776-1856), Patrik ve Gatoğigos Mateos Çuhacıyan (1802-1865), şair Mıgırdiç Beşiktaşlıyan (1828-1868), Hassa Mimarı Agop Bey Balyan (1838-1875), mizah yazarı Hagop Baronyan (1842- 1897), ilk Ermeni kadın romancısı Sırpuhi Düsap (1841-1901) ve Dr. Kapriel Paşa Sevyan (1822-1905) gibi simaların yaşadığı Ortaköy ve köyün okulu, 1998'de temelinden onarılarak sekiz yıllık ilköğretim programına uygun hale getirilmiştir.

Özel Tarkmancas Ermeni İlköğretim Okulu Fiyatları

Ort. Sınıf Mevcudu 20

FİZİKSEL İMKANLAR

Bahçe
Kütüphane

SPOR & SANAT KULÜPLERİ

Görsel Sanatlar
Müzik
Satranç
Tiyatro

FOTO/VİDEO

YEMEK

Organik Beslenme

Özel Tarkmancas Ermeni İlköğretim Okulu Yorumları

1) Yorumunuzun diğer ebeveynler için değerli olacağını düşünerek, lütfen gerçek ve doğru yorumlarda bulununuz.
2) Öğretim kurumuna ve/veya çalışanlarına hakaret ve küfür içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
3) Siyasi, dini ve ayrımcı hiçbir içerikle paylaşımda bulunmayınız.
4) Yorumlar sahibine aittir ve yorumlarda Dogruokul.com’un görüşü ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yorum politikasına uygun yorumlar yazdığınız için teşekkür ederiz.

Özel Tarkmancas Ermeni İlköğretim Okulu yorumlarını ve okulun ortalama puanını görebilirsiniz..
 
0 Yorum
Akademik Başarı
Yabancı Dil Eğitimi
Eğitim Kadrosu
Kampüs Olanakları
Spor/Sanat Kulüpleri
Okul/Veli İlişkisi

Özel Tarkmancas Ermeni İlköğretim Okulu İletişim, Telefon, Adres Bilgileri

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, OKULYETKİLİLERİ SİZİ ARASIN
Doğruokul.com'u kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi. Anladım