YORUMLARINIZI BEKLIYORUZ
İncelediğiniz okul hakkında herhangi bir görüşünüz varsa, lütfen paylaşınız... Yorumunuz diğer veliler için değerlidir.
Çocuğunuza özel fiyat bilgisi & diğer sorularınız için OKUL SİZİ ARASIN
Özel Bezciyan Ermeni İlköğretim Okulu
İstanbul Avrupa Yakası
ErmeniceYabancı Dil
Kuruluş Yılı
OKUL BANA NE KADAR UZAK ? Bu okul şu an bulunduğunuz yere km mesafede. Haritada görün !

Tarihçe

İstanbul'un tarihi Kumkapı semti, Türkiye Ermenileri Patrikhanesine, Surp Asdvadzadzin Patriklik Kilisesine ve aynı zamanda Özel Bezciyan Ermeni İlköğretim okuluna ev sahipliği yapmaktadır. Okulumuz 1830 yılında Kazaz Harutyun Amira Bezciyan tarafından kurulmuştur. İstanbul Ermeni cemaatine uzun seneler boyunca kaliteli ve yüksek bir eğitim kurumu olarak hizmet vermiştir.

Hovhannes Golod Patriğe takdim edilen 1719 tarihli bir fermanda görülüyor ki İstanbulun Fethinden önce Kumkapı ve çevresine yerleşen Ermeniler, kiliselerini yaptırmış ve hemen yanına veya yakınına eğitim yuvalarını açmışlardır, dolayısı ile Kumkapı eğitim ve öğretimde merkezdir.

1780 li yıllarda Surp Astvadzadzin Patriklik Kilisesi yanında ana eğitim yuvası bulunmaktadır ve Artin Bezciyan da bu yuvada eğitim görmüştür, zamanın zor şartlarında ve kalabalık sınıflarda öğrenim gören Artin Bezciyan, ilerde günün gelişmiş şartlarına uygun bir okul açmayı hedeflemiş ve ancak eğitilmiş insanların toplumu aydınlatabileceğine kanaat getirmiştir.

Osmanlı Devletinin resmiyet kazandırdığı 1789 yılını takiben ilk semt mektebi 1790 yılında Mıgırdiç Amira Mihricanyan'ın katkıları ile Suriçinde Kumkapı Nişanca Fıçıcı sokak (Yeni Asya sokak) ta açılır, İstanbulun başına bela olan yangınlardan Kumkapı da nasibini alır ve 1826 yılında yanan okulun aynı ada üzerinde hemen arka sokağına 1840 yılında Lusavoriçyan kız mektebi inşa edilir, sokağa mektep sokak adı verilir (Yeni Hemişre sokak) ve uzun yıllar Bezciyan okulu ile birlikte eğitim vermiştir.

Bu esnada Harutyun Amira Bezciyan da hayallerini gerçekleştirir, 1826 yılında yanmış olan eğitim yuvasını yeniden inşa ettirir ve okula kendi adı verilir, kuruluşundan günümüze kadar çocuklarımızın, yavrularımızın kalplerini ve zihinlerini aydınlatmak için kesintisiz olarak işlevini sürdürmektedir.

1894' teki İstanbul depremi, çevredeki birçok binaya hasar verdiği gibi, okulumuza da zarar vermiştir., cemaatimizin ileri gelenlerinden ve hayırsever Hovannes Tavşancıyan ve Atanakine Eknayanı dönemin Türkiye Ermenileri Patriği Mağakya Ormanyan huzuruna çağırır ve kendilerinden okulun inşası için yardımcı olmalarını ister herikisi de Bezciyan mezunu olan hayırsever bacanaklar Patrik Ormanyan’ın arzusunu yerine getirerek inşaat başlatılır, 1914 yılında duvarları çıkılan inşaat 1. Dünya Harbi nedeniyle durdurulur eğitime perdeleri kapatılmış olan Surp Asdvadzadzin Patriklik Katedrali ve bitişiğinde bulunan Vortvots Vorodman Kiliselerinde devam edilmekteydi, bir süre sonra Hovhannes Tavşancıyan hain bir cinayete kurban gider. Bütün bu talihsizliklere rağmen, Hovannes Tavşancıyan'ın eşi Araksi Tavşancıyan ve Atanakine Eknayan 1924 yılında, miras aldıkları zor fakat kutsal olan bu görevi yerine getirerek, okulun kapısını öğrencilere açtılar. 1944 yılında hükümetin müsadesiyle Okul'un orta öğretim kısmı hizmete girer.

Bezciyan okulu, kuruluşundan günümüze kadar, kendisine teslim edilen öğrencileri, temel ilköğretim bilgilerinin yanı sıra, topluma faydalı bireyler olarak yetiştirerek, toplumumuza, tüccar, eğitimci, din adamı, bilim adamı vb. değerli kişiler kazandırmıştır. Ara Güler, Mıgırdiç Margosyan bunlara örnek verilebilir.

Geçmişten günümüze dek, deneyimli ve yeterli bilgilerle donanmış öğretmen kadrosuyla çalışma şansına sahip olan Bezciyan okulu, sayısız öğrenciye bilgi aşılamış olmanın verdiği gururla üstlendiği bu kutsal görevi genç ve yenilikçi öğretmen kadrosuyla en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Özel Bezciyan Ermeni İlköğretim Okulu Fiyatları

Ort. Sınıf Mevcudu 20

FİZİKSEL İMKANLAR

Kütüphane
Spor Merkezi

SPOR & SANAT KULÜPLERİ

Basketbol
Futbol
Görsel Sanatlar
Müzik
Tenis

FOTO/VİDEO

YEMEK

Organik Beslenme

Özel Bezciyan Ermeni İlköğretim Okulu Yorumları

1) Yorumunuzun diğer ebeveynler için değerli olacağını düşünerek, lütfen gerçek ve doğru yorumlarda bulununuz.
2) Öğretim kurumuna ve/veya çalışanlarına hakaret ve küfür içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
3) Siyasi, dini ve ayrımcı hiçbir içerikle paylaşımda bulunmayınız.
4) Yorumlar sahibine aittir ve yorumlarda Dogruokul.com’un görüşü ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yorum politikasına uygun yorumlar yazdığınız için teşekkür ederiz.

Özel Bezciyan Ermeni İlköğretim Okulu yorumlarını ve okulun ortalama puanını görebilirsiniz..
 
0 Yorum
Akademik Başarı
Yabancı Dil Eğitimi
Eğitim Kadrosu
Kampüs Olanakları
Spor/Sanat Kulüpleri
Okul/Veli İlişkisi

Özel Bezciyan Ermeni İlköğretim Okulu İletişim, Telefon, Adres Bilgileri

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, OKULYETKİLİLERİ SİZİ ARASIN

BU OKULU İNCELEYEN ŞU OKULLARI DA İNCELEDİ


Doğruokul.com'u kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi. Anladım