x

Televizyon izlemenin zararları nelerdir

Televizyon İzlemenin Zararları


Her ne kadar TV izlemenin, gün içinde kendimize ayırabileceğimiz 1-2 saati bizden çaldığını bilsek de, işten eve gelip, yemek yedikten sonra genellikle TV karşısında buluyoruz kendimizi.
 

Türk milleti olarak TV karşısında en çok zaman geçiren 2.millet olduğumuzu düşünürsek, bu çocuklarımız için daha da büyük bir tehdit manasına geliyor.

 

Şimdi çocuklarımızın TV izlemesinin olumsuz etkilerine bir göz atalım.

 

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkisini araştıran Amerikan Yale Üniversitesi, Amerikalı bir çocuğun, 12 yaşına gelene kadar, televizyonda 8 bini cinayet olmak üzere ortalama 100 bin şiddet içerikli görüntü izlediğini tespit etmiş. 

 

Türkiye’deki Televizyon izleme alışkanlığı hakkında da bir fikir sunan araştırmaya göre Amerika’da okul çağındaki bir çocuk, haftada ortalama 27 saat televizyon izliyor. Çocuklar için hazırlanan televizyon programlarında saatte 20 şiddet olayı yer alıyor. 6 yaşındaki çocukların televizyon izleme süresinin yüzde 40’ı, 12 yaşındakilerin ise yüzde 80’i yetişkin programlarını izlemekle geçiyor.

 

Televizyon İzlemenin 6 Zararı


Çocuklara 3 yaş öncesinde televizyon seyrettirilmesinin çocuklar üzerindeki etkileri: 

 

1- Çocukların konuşma becerisini olumsuz etkiliyor. 

2- İletişim kurma yeteneğini zayıflatıp, asosyalleştiriyor. 

3- Dikkat dağınıklığına neden oluyor, odaklanmayı bozuyor. 

4- Bu çocukların kelime dağarcığını daraltıyor. 

5- Beyin nöronlarını ve nöronların bağlantılarını öldürüyor. 

6- Çocuklarda aktif öğrenmeyi olumsuz etkiliyor;  yani konuşma, yazma ve düşünmeyi olumsuz etkiliyor.

 

Tv izlemenin cocuklar üzerindeki etkileri

 

Yukarıdaki infografikte gösterildiği üzere ; 

 

·         Tv programları genelde problemlere vahşi/saldırgan çözümler sunuyor ve çocuklar bunu örnek alıyor. 

·         Özellikle uyku saatine yakın TV izlemek, çocuğun uyku düzenini bozabiliyor ve kalitesiz bir uyku almasına neden olabiliyor. En önemlisi, ebeveyn’leriyle interaktif olarak daha az vakit geçirmesine neden oluyor.

·         TV karşısına vakit geçirmek, çocuğunuzu arkadaşlarıyla oynamaması, fiziksel aktivite yapmaması, ödev yapmak ve diğer eğitici faaliyet / oyunlara vakit ayıramaması manasına geliyor.

·         TV izlemek, çocuğunuzun okumaya olan ilgisini azaltıyor, bu da çocuğunuzun beyin gelişimine olumsuz etki ediyor. Okumayı destekleyiniz.

·         TV izlemek, çocuğunuzun agresif davranmasına, şiddet, kabus ve zarar görme korkusu gibi kavramlar karşısında duyarsızlaşmasına neden olabiliyor.

 

Yani kısacası çocuğunuzu televizyondan mümkün olduğu kadar uzak tutup, sağlıklı bir gelişim için, onunla interaktif vakit geçirebileceğiniz eğitici oyun kartları, eğitici oyuncaklar, yapboz ve hayal gücünü zorlayacak diğer okul öncesi etkinliklerden yararlanarak oynayınız.

 

Ozan YAĞCI

 

Anahtar Kelimelertelevizyon tv zararları
Doğruokul.com'u kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi. Anladım