x

Özel Anaokullarında Eğitim Teşviği

İlk olarak 2014 – 2015 öğretim yılında uygulanmaya başlayan teşvik ödemeleri, eğitim kademelerinin tamamını kapsıyor. Eğitim teşviki kapsamında ilk okul ve temel lise öğrencileri için 3 bin 680 Türk Lirası, orta okul ve liselerde okuyan öğrenciler için ise 4 bin 280 Türk Lirası maddi destek verilecek. Teşvik sonuçları meb sorgu ekranında yayınlanacaktır. Peki özel okul öncesi kurumlarına giden öğrencilerin velileri bu destekten faydalanabilecekler mi?

Özel Anaokul Öğrencilerine Destek Primi

Milli Eğitim Bakanlığı; eğitim desteği uygulamasını zorunlu eğitim kademeleri olan ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerine giden öğrencilere uyguladığı gibi, okul öncesi kurumlarına bu sene başlayacak öğrencilere de aynı uygulamayı uygulamaktadır. Meb teşvik 2017 primi hakkını ilk defa kazanacak 6 bin adet özel ana okul öğrencisi, kişi başı 3 bin 60 Türk Lirası maddi destek alacak. Destek bedelinin yüzde otuz beşi kasım, yüzde otuz beşi şubat ve yüzde otuzu haziran aylarında taksitler şeklinde öğrencinin adına gittiği özel okul öncesi kurumunun hesabına yatırılacaktır.

Destek Primi Hakkı Kazanabilmek İçin Gereken Ön Koşullar

Özel okul teşvik priminden faydalanmak için ana okul eğitimi alacak çocuğun  18 Mart 2012 ile 18 Eylül 2013 tarihleri arasında dünyaya gelmiş olması gerekiyor.

Herhangi bir okulda kaydı olmayan ana okulu öğrencilerinin aileleri okul öncesi eğitim hizmeti veren devlet okuluna veya özel okula aday kaydı ya da kesin kayıtlarını yaptırdıktan sonra özel okul teşvik  başvurusu yapabilecekler.

Teşvikten yararlanacak öğrencilerin aileleri kayıt yaptırırken, tespit formlarını doldururken verecekleri belgelerin asıllarını ilgili okulun müdürlüğüne teslim etmelidirler.

Teşvikten ilk kez faydalananlara ilişkin belge ve bilgiler ocak ayına kadar milli eğitim müdürlüğünün görevlendirdiği yetkililerce incelenecektir. Gerçeğe aykırı belge ve bilgi sunulduğu tespit edilirse, sunan hakkında hukuki işlem yapılacaktır.

Kurumun yıllık fiyatının yüzde elli biri ve fazlası oranda burs alan öğrenciler, destekten yararlanamayacaktır.

http://www.dogruokul.com/haberler/detay/ozel-anaokullarinda%EF%BF%BD%EF%BF%BDegitim-tesvigi/830