x

MEB Yeni Lise Eğitim Modeli & Müfredatı

Yeni Ortaöğretim Eğitim Modeli


Yeni Ortaöğretim (Lise) eğitim sisteminin ayrıntıları belli oldu. 

MEB Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni lise eğitim modeli, 9. sınıftan itibaren ders sayısının azaltılmasından, kariyer ofislerinin kurulmasına kadar birçok köklü ve olumlu düzenleme içeriyor.

Müfredat değişikliği ilk defa 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9. sınıflarda hayata geçecek.

 

Lise Eğitim Modelindeki Değişiklikler Neler?
 


1. 9-10-11 ve 12. sınıflarda ders sayılarında azalma

2. Deneyime Yönelik Eğitim (Yaparak Öğrenme)

3. Atölye ve Laboratuvar Çalışmaları

4. Bilgi Kuramı Kavramı

5. Tasarım Odaklı Düşünme

6. Kişisel Rehberlik

7. Seçmeli Alan Dersleri

8. Kariyer Ofisi

9. HEY (Hayal, Etkinlik, Yaşam) - Sanatsal Aktiviteler, Fiziksel Aktiviteler, Toplumsal Fayda Çalışmaları

 

MEB'in Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantı Videosu
 

Lise eğitim modelinin değişimiyle ilgili konu başlıklarını aşağıdaki video'dan izleyebilirsiniz.
 

 

Lisede Ders Sayısı Azalıyor


9. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 8'e, 10. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 9'a, 11. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 9'a, 12. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 7'ye düşürülüyor.

 

HEY - Hayal, Etkinlik, Yaşam
 

Kısa adı HEY olan çalışmalar için haftada 5 saatlik zaman dilimleri planlanmıştır. HEY, Hayal-Etkinlik-Yaşam temalarını işleneceği çalışmalara verilecek ad. HEY kapsamında, öğrenciler tasarım ve uygulama becerilerini geliştirecek etkinlikler yapacak ve toplumsal fayda çalışmalarıyla yaşamla ilişki kurmayı öğrenecekler.

Aynı amaçla, 9-11. sınıflarda Haziran ayındaki azaltılan dersler yerine, portfolyo, sunum ve değerlendirme çalışmalarına yer ayrılacak.

HEY çalışmalarındaki amaç, öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerinin gelişiminin sağlanması ve lise sonrası hayata daha dengeli bir şekilde hazırlanmasını sağlamaktır.

 

Bilgi Kuramı
 

Bilgi Kuramı dersi 11. ve 12. sınıflarda zorunlu hale gele getirilmiştir. Bilgi Kuramı dersi, öğrencilerin bilginin doğası üzerine yoğunlaşmaları sağlayarak, bilginin elde edilme yollarının sorgulandığı, bilgi doğruluğunun kanıt temelli gerekçelendirildiği kazanımları hedeflemektedir. Tüm akademik derslere, sorgu temelli bir bakış açısının kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

Matematik Dersi Seçmeli Mi?


Yeni eğitim modelinin açıklanmasından sonra en çok konuşulan konu Matematik dersinin seçmeli olarak algılanmasıydı.

Bu konuyla ilgili MEB Ziya Selçuk, "Ortaöğretimde matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içerikler dolaşıyor. Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir. Bu kadar net. Buna rağmen aksini iddia varsa, nedenlerini konuşmaya gerek yok" dedi.